Tajemství Bělského kopečku

Začínající malířka Alice se odstěhuje na starou farmu ve vesnici Bělá. Ospalou a poklidně letní atmosféru napůl vylidněné vesničky naruší příjezd zvědavého bulvárního novináře, který provokuje jak místní obyvatele, tak ty, kteří sem přijeli z hlavního města hledat klid.
Alicin přítel antropolog Vojtěch se začne zajímat o podivný kopeček vedle vesnice a Ukrajinky pracující pro místního farmáře prorokují probuzení spícího zla. Alice je náhle zatčena za vraždu, o které sama neví, jestli ji spáchala. Je vrahem ona, někdo jiný, nebo snad za všechno může ono tajemné zlo skrývající se v Bělském kopečku? Alicina sestra zpěvačka Viki se na vlastní pěst pouští do pátrání, protože nevěří policii, že pravého vraha odhalí.

Recenze

21.03.2013 Veronika Černucká

http://www.bookfan.eu/novinka/292245
Knížku bych rozdělila na tři části. Začátek knížky je perfektní. Seznámíte se s aktéry příběhu a s pověstí, která se týká kopečku v Bělé. Popis prostředí a charakteristiky postav jsou skvělé a výborně napsané. Máte pocit, že čtete pohádku, který plynule přechází v horror. Strašidelná je druhá část. Postupně se dozvídáte, co všechno se v Bělé stalo, a nejsou to příliš hezké věci. I tahle část je skvělá. Je to napínavé, je to čtivé a vy jste zvědaví, jak se to bude vyvíjet. Třetí část je detektivka. Vše spěje k vraždě a je vcelku jasné, kdo bude obětí. V porovnání s předchozími "částmi" mi detektivní záhada připadá poměrně obyčejná. Navíc jí autorka věnuje jen asi padesát stránek z celkových 180. Oběť tipnete a tipnete (a nejspíš i vydedukujete) vraha. Je tady pár stop a pár lidí něco prozradí. Když se řekne detektivka, čekala bych záhadu, kterou ani náhodou nevyřeším. Řešení detektivky mě trošku zklamalo, protože je tady pár klišé - hlavně co se týče osoby vraha a jeho motivace. Celkově je knížka pěkná a dobře napsaná. Paradoxně bych ji četla i bez té detektivní části. Autorce sedí pohádkové vyprávění, popisy a vyprávění pověstí.

13.08.2013 Martina Bubeníková (Knižní recenze)

http://martinabubenikova.bigbloger.lidovky.cz/c/356311/Tajemstvi-belskeho-kopecku.html

Moc českých detektivek jsem nečetla, když odmyslím ty historické. Tak jsem si řekla, že bych taky měla nějakou zkusit a podělit se s vámi o svůj dojem.

Sáhla jsem po „Tajemství bělského kopečku“ od Barbory Hrůzové. Už jméno autorky napovídá, že to rozhodně nebude nuda!

Děj se odehrává ve vesnici Bělá, kam se odstěhovala hlavní hrdinka malířka Alice. Rozešla se se svým přítelem antropologem Vojtěchem a uchýlila se na chalupu na trvalo. Koupila ji od své sestry známé zpěvačky Viki, která je v současné době na léčení kvůli své závislosti na hracích automatech. Domeček Viki musela své sestře prodat, aby alespoň částečně splatila dluhy, které nasekala svým „hraním beden“.

Alice je velmi šťastná se svým rozhodnutím přesídlit do Bělé natrvalo. Ne tak už její rodiče a bývalý přítel, který stále věří, že se k němu Alice opět vrátí. Rozešla se s ním už několikrát a pokaždé ji nakonec ukecal, aby se k němu vrátila.

Vojtěch je v knize vykreslen jako šovinistické prase. Myslí si, že je na něm Alice závislá, že si bez něj v ničem neporadí, a že je na něj zcela odkázaná. Musí ho poslouchat a řídit se jeho radami. Pravdou ale je, že Alici vážně miluje a není to zlý člověk, jen poněkud omezený. Rozhodne se za Alicí jet a strávit s ní dovolenou, aby si ji opět získal. Z toho Alice není nadšená, ale jelikož je opravdu poněkud váhavá a neprůbojná, nedokáže mu to rozmluvit.

Do Bělé zamíří také nepříliš sympatický bulvární novinář Šimon. Holky střídá jak boty a využívá je jen k dosažení svých cílů. Jedna z nich mu dá tip, že známá zpěvačka Viki vlastní v Bělé domek a v současnosti se tam zdržuje. Proto se tam Šimon okamžitě vydává, aby získal sólokapra. To se mu však stane osudným a je zavražděn.

Z jeho vraždy je záhy obviněna Alice a ani ona sama neví, jestli to udělala. Ještě, že má sestru, která jí naprosto důvěřuje, a začne pátrat po skutečném vrahovi. Policii to totiž připadá úplně jasné a nevypadá to, že by se tím chtěli nadále zaobírat.

Kdo vraždil? Podezřelých je hned několik a všichni padají v úvahu. Byla to mladinká Martinka, která pátrá po tajemných prostorách pod bělským kopečkem. Jsou varování ukrajinských zaměstnankyň jejího otce odůvodněná? Nebo to byla zhrzená milenka samotného Šimona? Nebo třeba lékařka, alkoholička, která v Bělé podvádí svého manžela?

Příběh mě zaujal svou přímočarostí. Vzhledem k nevelkému počtu stran zde není prostor pro nějaké rozvleklé popisování krajiny apod. Děj má spád a čtenář se rozhodně nestihne nudit. Vrah není lehko odhalitelný, což oceňuji. Často se mi stává, že vím, kdo je pachatel, možná dřív než autor a to pak není ono. Musím říct, že mě občas mrazilo. Kniha má takový tajemný nádech, ale nic nadpřirozeného nebo sci-fi. Ráda si od této autorky přečtu něco dalšího.